Pádlo, nebo veslo?

Kdy použít slovo pádlo a kdy slovo veslo? Aneb jak na sebe neprozradit, že jsem suchozemská krysa. Faktická správnost použití slov pádlo a veslo.

Existují slova, o kterých si možná myslíte, stejně jako mnozí další lidé, že označují tutéž věc čili že mají stejný význam. Proto je v běžné mluvě používáte jako synonyma, tedy zaměnitelně. Ovšem když na to přijde, člověk v daném oboru znalý vás velmi rád vyvede z omylu. Mezi taková slova patří např. (termíny) pádlo a veslo.

Možná jste to sami zažili, člověk si konečně plní svůj sen, konečně jede na tu vodu, konečně ho na tu řeku s sebou někdo vezme. Těší se jako malé dítě. Jen z jakéhosi iracionálního důvodu nechce, aby na něm každý hned poznal, že je vodák zelenáč, že jede na vodu poprvé.

Jenže to stejně přijde. Ten moment, kdy se to provalí. A často ještě dříve, než do lodičky vůbec nastoupí. Než se nalodí a vypluje.

Je krásný slunný den, vodák nováček ve stylovém vodáckém tričku stojí na břehu řeky. Postává kousek od kiosku, obklopen zkušenými vodáky, připadá si jako jeden z nich, jako nefalšovaný mořský vlk. Nemůže se dočkat okamžiku, až usedne do loďky a vydá se na své první sjíždění řeky, ale zároveň mu v břiše vibruje mírná nervozita z nejistoty, zda to své poprvé na vodě zvládne. Jaké to asi bude? Nezapomenutelné dobrodružství? Zážitek na celý život? Personál z půjčovny plavidel mu odvykládá bezpečnostní pravidla plavby a pak ukáže směrem, kde všechny ty rafty a kánoe kotví.

„Tak to je ta vaše.“

„A kde jsou vesla,“ otáže se netrpělivě vodák zelenáč.

Ostřílený námořník z půjčovny lodiček se opovržlivě ušklíbne. Za víc mu ta suchozemská krysa nestojí.

„Veslo? To na raftu vážně nebudete potřebovat. Ale pádla, ty mám na autě, kolik měříte?“

A je hotovo. Provalilo se to, už se to o mně ví: jsem suchozemská krysa, jsem vodák zelenáč.

Tak jak je to tedy s těmi pádly a vesly? Co je správně? Inu, jak kdy.

Veslo

Veslo se připevňuje na loď (pomocí tzv. havlinky). S veslem se vesluje. Veslař při veslování vždy sedí a vesluje proti směru jízdy (sedí „zády“). Na vesla se ptejte, když se chystáte např. na projížďku v pramici.

Pádlo

Kdežto pádlo se drží volně v ruce, není tedy nijak připevněno k lodi. S pádlem se pádluje. Zpravidla vodák pádluje čelem po směru jízdy. Pádlo se může používat v sedě, v pokleku, ve stoje… zkrátka jak kdo umí a na co má sílu. S pádlem se dá i kormidlovat. Mezi oblíbené činnosti také patří plácání pádlem o hladinu a stříkání vody kolem sebe.

Příklady pádlo vs. veslo

K pohonu pramice se užívá dvojice vesel.

„Zaber pořádně! Vždyť tím pádlem jen pícháš do vody. Takhle ten raft v tom voleji nerozjedem.“

„Drž to pádlo oběma rukama!“

„Levé veslo do levé ruky, pravé veslo do pravé a makáme!“

Lukáš Přeček | 12. 06. 2021