Proč se říká kotlíková dotace?

Jeden kotlíkový paradox.

Nechápu a nerozumím tomu, proč ministři, poslanci, senátoři, starostové aj. užívají slovní spojení kotlíková dotace. Jsem z toho „malinko“ zmatená a mám pořád takový pocit, že něco tady nehraje.

Nemělo by se v případě dotace jednat spíše o přídavné jméno kotlová? Vždyť dotace jsou určeny pro kotle v domácnostech, nikoli pro kotlíky, v nichž se vaří na otevřeném ohni. Proč se užívá zdrobnělina ve veřejné, navíc oficiální komunikaci?

Každý z nás se v řeči tu a tam uchýlí k nějaké té zdrobnělině, jenže se tomu děje v soukromé komunikaci, když mluvíme s dítětem, když chceme někoho nakrknout, když si chceme udělat legraci. V žádném případě však není na místě užít zdrobnělinu ve formální komunikaci (tedy až na ty případy, kdy je zdrobnělina základní tvar slova, jako jsou kolíčky, malotřídky a další, ale to není tento jev). Zde máme na mysli kotle, které jsou určené k vytápění, tedy kotle na pevná paliva, ne kotlíky.

Tak nevím, nevím. Mohla by kotlíková dotace znamenat, že dojde k výměně kotle za kotlík? Pak by mi to už totiž dávalo smysl.

Petra Přečková | 22. 11. 2016