Lexikologie

Užíváte v běžné řeči výraz eklovat se?

Nedávno jsem trávila dovolenou v Libereckém kraji a při rozhovoru s jednou místní obyvatelkou jsem se dostala do situace, do které jsem se pravidelně dostávala na studiích v Ostravě.

Víte, proč se říká brouzdat či surfovat po internetu?

Když se někoho, kdo sedí u počítače, zeptáte, co právě dělá, pak nejčastější odpovědí bude, že surfuje na internetu nebo že brouzdá po internetu (tedy pokud zrovna nehraje hry, nepíše závěrečné práce do školy, nesestavuje výroční zprávy, nezpracovává finanční analýzy, nevytváří složité grafy apod.).

Psaní přejatých slov

Slova přejatá z cizích jazyků tak nějak automaticky (resp. častým používáním) přecházejí do našeho vyjadřování, aniž bychom se nad nimi vůbec pozastavovali. Jsou součástí naší mluvy a používáme je zcela běžně. Kámen úrazu nastává ve chvíli, kdy tato slova potřebujeme napsat. Častokrát tápeme, jak tyto počeštěné výrazy psát.

Co robimy? Zajdimy do babky či na bazen?

Již nadpis předurčuje, čemu se budu ve svém příspěvku věnovat. Řeč bude o dalším ostravském svérázu, kterým je místní pojetí adverbiale loci.

Pronajímatel, pronájem, nájemce, nájem...

Nedávno jsem známého slyšela vyprávět příhodu, v níž často zaměňoval pojmy pronajímatel, nájemce, pronájem a nájem, a dokonce mluvil i o pronájemci. Protože jsem na tento jev narazila už několikrát, uvědomila jsem si, že se tyto v dnešní době docela běžné pojmy lidem často pletou.

info@bezchip.cz
2006–2017 © Bezchip